I. Kar Paylaşımı

Çözüm ortaklarımızla kar paylaşımını 2 olasılık üzerinden yapıyoruz.

01: Çözüm ortağı yapımcı


Bu durumda müşteri ile tüm görüşmeleri, anlaşmaları ve sözleşmeleri çözüm ortağı yapıyor ve genel ücreti kendisi belirliyor. Animative olarak yapacağımız iş için teklifte bulunuyoruz ve bu pay dışında bir ücret almıyoruz. Çözüm ortağına aldığımız ücret kadar fatura kesiyoruz. Çözüm ortağı proje bitiminde tüm proje için alınan tutar içim müşteriye fatura kesiyor. İşin telif haklarını çözüm ortağına teslim ediyoruz (kendi isterse müşteriye teslim etme hakkına sahip.)

02: Animative yapımcı


Çözüm ortağının çeşitli nedenlerle yapımcı olmak istemediği durumlarda Animative olarak müşteriyle işin tüm aşamalarını biz sürdürüyoruz. İş başlangıcında müşteriyle sözleşme yapıyoruz, iş sürecinde tüm aşamalarda biz iletişimde oluyoruz. İş bitiminde ödemeyi alıp müşteri ile telif hakları sözleşmesi yapıyoruz. Bu durum kendi içinde 3 olasılık içinde ilerliyor.a) Çözüm ortağı, yeni müşteri


Çözüm ortağı sayesinde yeni bir müşteri ile tanışma durumunda aldığımız işin ödemesi yapıldıktan sonra karının %20’sini çözüm ortağına ödüyoruz. Taksitli ödeme durumlarında her taksit ödendiğinde, biz de çözüm ortağının payını ödüyoruz. Bu durumdaki %20’nin %10’u müşteriyle tanıştırma payı, diğer %10 ise çözüm ortağının bizzat getirdiği iş üzerinden aldığı pay.


b) Çözüm ortağı, eski müşteri


Çözüm ortağının daha önce çalıştığımız bir müşteriden bizzat iş getirmesi durumunda kendisine bizzat getirdiği işin ödemesi yapıldıktan sonra karının %10’unu ödüyoruz.


c) Çözüm ortağının tanıştırmış olduğu eski müşteri


Eğer daha önceden çözüm ortağının bizimle tanıştırdığı bir müşteri sonradan kendi isteği ile bir iş için bize başvurursa, aldığımız işin karının %5’ini çözüm ortağına ödüyoruz.


Bir örnekle anlatmamız gerekirse;
Çözüm ortağımız bize bir müşteri getiriyor. Bu müşteri bizden ₺7500+KDV değerinde bir animasyon istiyor. Bu animasyonun ise seslendirme, müzik vb. gibi ₺1000 masrafı var.


Bu durumda müşteriden ₺7500 + %18 KDV = ₺8850 teslim alıyoruz ve kendisine fatura kesiyoruz.


KDV ile birlikte ₺1125 gelir vergisi ödeyecek olduğumuz için KDV hariç tutardan gelir vergisini çıkarıyoruz.
₺7500 – %15* = ₺6375


 
* (%15 dönemsel olarak değişiklik gösteren bir değişken. Yıllık gelir durumuna göre 15, 20, 27 ve 35 şeklinde değişim gösterebilir. %15 alt, %35 üst sınırı. Daha fazla bilgi için tıklayın.)
 


Son olarak seslendirme, müzik vb masraflarını çıkarıyoruz.
₺6375 – ₺1000 = ₺5375


İşte bu kar aslında yaptığımız işten sonra elimize geçen net kar. Kar paylaşımını bu kar üzerinden yapıyoruz.

Çözüm ortağımız müşteriyi ilk kez getirmişse:
₺5375 × %20 = ₺1075


Daha önce tanıştırdığı bir müşteriyi yeni bir iş için getirmişse:
₺5375 × %10 = ₺537,5


Çözüm ortağının önceden tanıştırdığı müşteri kendi gelmişse:
₺5375 × %5 = ₺268,75 pay çözüm ortağına ödenecektir.II. Hak Paylaşımı

Çözüm ortaklarımızla hak paylaşımı yaparken uyduğumuz belli kurallar var.


01: Künye


Yerine göre prodüksiyonun sonunda, bu ihtimalin olmadığı durumlarda ise yayınlandığı ortamlarda projede emeği geçen kişi ve markaları yayınlıyoruz. Burada önemli olan herkesi tam olarak yaptığı işi yansıtacak şekilde hakkaniyetli bir şekilde yazıyor olmamız. Projeye genel anlamda katkısı bulunan kişileri ise Katkıda Bulunanlar başlığı altında yazıyoruz. Çözüm ortaklarımızın da mümkünse ortak yaptığımız işleri yayınladıkları ortamlarda Animative markasını ve projede emeği geçenleri yazmasını tercih ederiz.

02: Basın


Basına yansıyan yapımlarımızda ve röportajlarda önceden izin almak şartıyla tüm emeği geçenlerden bahsediyor ve üzerimize düşen görevi yapıyoruz. Burada insiyatif o basın kuruluşunda bulunuyor.

03: Telif


Projenin yapımcısı çözüm ortağı ise iş bitiminde son ödeme ile birlikte telif haklarını teslim edecek bir sözleşme yapıyoruz. Yapımcı Animative ise bu süreci müşteri ile ilerletiyoruz.

04: Lisans teslimi


Kimi durumlarda çözüm ortağı projenin her aşamasında ve sonrasında sadece kendi markasının veya isminin geçmesini isteyebilir ve bunu talep edebilir. Bu durumlarda projenin büyüklüğüne ve kapsamına göre bir lisans ücreti belirleyerek künye, basın ve telif haklarımızdan feragat edebiliriz.


III. Animative Çalışma PrensipleriMüşterilerimizle çalışırken sürecin sağlıklı ilerleyebilmesi için özen gösterdiğimiz bazı detaylar var.

01) Müşterinin, iş başlangıcında KDV dahil toplam ücretin %50′sini ödemesi gerekmektedir. Animative, hizmetine bu ücret yatırıldıktan sonra başlamaktadır.

02) İş başlangıcında hem müşterinin, hem Animative’in haklarını koruyan bir hizmet sözleşmesi imzalanır.

03) Animative tasarım sürecinde müşteriye gönderim yapmadan önce tüm materyalleri kendi üzerine tasdiklettirme hakkına sahiptir.

04) Tasarım için gereken görsel öğeler, yazıtipi, ses, müzik gibi malzemeler ya da işle alakalı yolculuk ve konaklama ücretleri ekstradan faturalandırılacak ya da müşteri tarafından temin edilecektir.

05) Teslim tarihi en baştan belirlenir. İş başlangıcından teslimine kadar müşteriye Animative tarafından bilgilendirmeler yapılır. Müşteri işin hangi aşamada olduğunu takip edebilir.

06) Süreç boyunca, müşterinin tasarımla ilgili 5 adet değişiklik talep etme hakkı vardır. Müşterinin daha sonraki ek değişiklik talepleri ekstra saatlik ücret üzerinden ücretlendirilerek çalışılır.

07) İş bitiminde müşteri kendisine gönderilen düşük çözünürlüklü tasarıma onay verip geri kalan ücreti ödedikten sonra, bitmiş iş, Animative üzerine tasdiklenmiş tasarımlar ve telif hakları ayrı bir Mali Hakların Devri sözleşmesiyle teslim edilir.

08) İş, eğer aksi bir lisans anlaşması yoksa, müşterinin onay verdiği tarihten itibaren Animative’in portföyü dahilinde sergilenebilir.